Slatinné koupele a zábaly

Slatinné koupele a zábaly

Náš přírodní léčivý zdroj slatiny je v rámci České republiky unikátní svým složením. Jde o kombinaci křídové slatinné zeminy, která se mísí s vodami z místních pramenů bohatými na uhličitan vápenatý a železo. 

Zásobu ložiska odhadují odborníci na dalších 150 – 200 let.  

Slatina (peloid) je směs organických látek, které vznikly v přírodě chemickými pochody. Právě ty se v rozmělněném stavu ve směsi s vodou využívají v lékařství pro přípravu koupelí nebo zábalů. Peloidy rozdělujeme na humolity (rašelinu a slatinu) a bahna a to podle obsahu humusových substancí. Slatina vzniká především tlením rákosu a různých tráv.  Naše slatinné Lázně Velichovky 1897 jsou ojedinělou lokalitou v České republice, kde se využívá slatinná koupel ve formě koupelové směsi, která po dobu působení ztrácí většinou pouhý 1 °C ze své teploty. Tuto proceduru u nás využívají klienti z celé České republiky.

Slatinné zábaly a koupele jsou vhodným podpůrným prostředkem i při svalovém přetížení. Přinášejí úlevu při akutních a chronických bolestech kloubů či páteře. Naše slatina obsahuje značné množství minerálních látek, které pozitivně ovlivňují pokožku celého těla.

Slatinná koupel částečná a suchý ovin (pacient je v koupeli ponořen po hrudník)

Slatinná koupel celková a suchý ovin (pacient je v koupeli ponořen po krk)

Doba aplikace (výkonu): 30 minut (15 minut koupel + 15 minut suchý ovin)

Popis procedury: Při slatinné koupeli se vana naplní koupelovou směsí slatiny a vody o teplotě 42 °C. Po slatinné koupeli následuje sprcha a suchý ovin.

Vhodná pro: pacienty, kteří trpí nemocemi kloubů, svalů nebo páteře. 

Nevhodné pro: nedoporučuje se pacientům s vysokým krevním tlakem ani pacientům s poruchami kardiovaskulárního aparátu, onemocnění žilního systému, poruchy srážlivosti krve, onkologická onemocnění, časně po operaci TEP (totální endoprotéza) či jiné instrumentaci a imobilitu.

Účinek: naše slatina obsahuje až 52% uhličitanu vápenatého. Slatinná koupel působí na celkové prohřátí organismu. Pacienti po léčbě potvrzují zmírnění nebo úplné vymizení svých bolestí a výrazné zlepšení pohyblivosti, což jim umožňuje snížení nebo úplné vynechání užívaných analgetik. Při pravidelných koupelích dochází k významnému zlepšení kvality života s brzkým návratem do běžného života.

Slatinnou koupel v našich lázních můžete absolvovat  pouze po lékařské konzultaci*.

Cena koupele částečné : 700 Kč        Cena koupele celkové : 910 Kč 


Slatinný zábal velký (celá záda a ramena)

Slatinný zábal malý (kolena, kyčle a bedra)

Doba aplikace (výkonu): 30 minut (15 minut slatinný zábal + 15 minut suchý ovin)

Popis procedury: na slatinný zábal malý i velký používáme ohřátou slatinu v konzistenci pasty, která se aplikuje na příslušnou část těla. Touto aplikací dochází k rovnoměrnému prokrvení až překrvení prohřívaných partií.

Vhodný pro: všechny pacienty s onemocněním kloubů, svalů a páteře. Aplikace se provádí i u osob s onemocněním kardiovaskulárního aparátu (zábaly jsou na rozdíl od koupelí vhodné i pro ně).  

Účinek: Výsledkem slatinného zábalu je uvolnění svalového napětí, snížení bolesti, zlepšení prokrvení tkání a podpora regenerace. Po absolvování léčby v našich lázních pacienti uvádějí značné zmírnění či vymizení bolesti. Dochází k výraznému zlepšení pohyblivosti. 

Cena zábalu malého: 440Kč             Cena zábalu velkého: 620 Kč

Máte nějaké dotazy? Kontaktujte nás.